EnglishGermanPolish
slid
slid2

STRONA GŁÓWNA > Muzyka

Muzyka

PAT METHENY (Patrick Bruce Metheny, ur. 12.08.1954)

Amerykański gitarzysta jazzowy, niezwykły wirtuoz, zdobywca 19 nagród Grammy. Gitarą zainteresował się w wieku 12 lat, a na scenie muzycznej pojawił się w wieku lat 19 i od razu swoimi ciekawymi improwizacjami i eksperymentami elektroniczno-brzmieniowymi zwrócił uwagę publiczności oraz całego świata muzycznego. Jako wirtuoz gitary w świecie jazzu stał się zarówno idolem oraz wyznacznikiem nowych kierunków w muzyce.

 

Jazz traktował bardzo uniwersalnie wplątując w niego dużo rocka oraz muzyki elektronicznej.

 

www.patmetheny.com

JOHN WILLIAM COLTRANE (23.09.1926 – 17.07.1967)

Prekursor free jazzu, jeden z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych grający na saksofonie. Studiował w Ornstein School of Music w Filadelfii. Po służbie wojskowej na Hawajach w 1949 roku
nagrał swoją pierwszą płytę. W 1955 roku rozpoczął przygodę z Milesem Daviesem. Rozwinął się wtedy muzycznie, osiągał nowe brzmienia z charakterystyczną atonalnością i energią. Żył wtedy bardzo intensywnie i oprócz muzycznych przygód z Milesem rozpoczął też przygodę z alkoholem i narkotykami, co zakończyło się rakiem wątroby.

 

www.johncoltrane.com

MARCUS MILLER – William Henry Marcus Miller Jr.

ur. 14.06.1959 r. – amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, grający przede wszystkim na gitarze basowej. Spopularyzował charakterystyczny styl gry na gitarze, tzw.slapping, polegający na uderzaniu za pomocą kciuka o struny gitary basowej i uzyskiwaniu, poprzez uderzanie o progi tych strun, charakterystycznego, perkusyjnego dźwięku. Podobnie jak John Coltraine na swojej drodze spotkał Milesa Daviesa, a do chwili obecnej udało mu się współnagrać ponad 400 płyt.

 

www.marcusmiller.com

Miles Dewey Davis III ( 26.05.1926 – 28.09.1991 )

Syn dentysty i pianistki bluesowej. Podobno ojciec na złość żonie kupił małemu Milesowi trąbkę i tak przypadkowo rozpoczęłą się historia wielkiej legendy (chociaż przed tym słowem artysta zawsze się bronił). Oprócz jazzu Miles Davies równie mocno kochał kobiety i narkotyki. Próbował też malować obrazy, ale jednak tworzenie muzyki szło mu znacznie lepiej.

 

Jako 16 – latek zaczął grywać w zespołach.
Jako 17 – latek po raz pierwszy został ojcem.
Jako 20 – latek nie był już tylko członkiem jakiegoś zespołu – ale liderem własnego sekstetu jazzowego.

 

Płytą „Birth of the Cool” zapoczątkował nową erę w historii jazzu. Cool jazz, modal jazz, a w końcu połączenie rocka i jazzu – eksperymentował i co chwilę rewolucjonizował scenę jazzową.

 

www.milesdavis.com

Prawa autorskie Jazz Club Papaja © 2018

Facebook